Kade-i Ahire Nedir?
15 Mayıs 2024

Kade-i Ahire Nedir?

Kade-i ahire; kelime anlamı olarak "son oturuş" demektir. Namazın içindeki farzlardan biridir. Kelime anlamından öte bir farz olarak anlamı ise; namazın son rekâtında en bir Ettehiyyatü okunacak kadar oturulmasıdır. Bu oturuşun tam olarak yapılmaması veya kısa tutulması halinde namazın farzı yerine getirilmiş olmayacak, dolayısıyla da kılınan namaz kabul olmayacaktır.

Kade-i ahire oturuş şekli

Erkek ve kadın oturuşları kade-i ahirede farklıdır. Erkekler sol ayaklarının üzerine otururlar. Bu esnada sol ayak parmakları sağ bakar. Sağ ayakları ise yere dik bir şekilde konur ve parmaklar kıbleyi gösterecek şekilde öne doğru kıvrılır. Sağlıklı bir erkek için bu şekilde oturmak sünnettir. Bu oturuşu aynen yapmak tabi ki zorunlu olmasa da ayaklarda veya bacaklarda herhangi bir sağlık sorunu yoksa bu oturuş şekli tercih edilmelidir.

Kadınlarda kade-i ahire ise biraz daha farklıdır. Kadınlar direkt olarak kalçalarının üzerine otururlar ve ayaklarını sağ doğru yayarlar. Bu oturuşta baldırlar birbirine yakın olmalıdır. Kadınların bu oturuş şekli için de aynı şekilde bir zorunluluk olmasa da herhangi bir sağlık sorunu olmadıkça bu şekilde oturulması tercih edilmelidir.

Kade-i ahirede okunması gereken dualar

Sadece Ettehiyyatü duası okunacak kadar bir süre beklemek gerekli olsa da Kade-i Ahire sırasında okunması gereken birkaç dua vardır. Kade-i Ahirede okunacak dualar sırasıyla Ettehiyyatü, Allahümme Salli ve Barik ile Rabbena dualarıdır. Bu dualar sırasıyla şu şekildedir:

Tahiyyat duası: Ettehiyyatü lillahi vessalavatu vettayyibat. Esselamu aleyke eyyühennebiyyü ve rahmetullahi ve berakatüh. Esselamu aleyna ve ala ibadillahissalihin. Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abduhu ve rasuluh.

Salli ve Barik duaları: Allahümme salli ala Muhammed'in ve ala ali Muhammed. Kema saleyte ala İbrahime ve ala ali İbrahim. İnneke hamidun mecid.

Allahümme barik ala Muhammed'in ve ala ali Muhammed. Kema barekte ala İbrahime ve ala ali İbrahim. İnneke hamidun mecid.

Rabbena duaları: Rabbena atina fiddünya haseneten ve bil ahireti haseneten ve gına azabennar.

Rabbena firli ve livalideyye ve lilmü'minine yevme yegumul hisab. Birahmetike yaerhamerrahimin.

Yukarıdaki dualar sırayla okunduktan sonra sırasıyla sağa ve sola Esselamu aleyküm ve rahmetullah diye selam verilir. Kade-i Ahire farzı yerine getirilmiş olur ve namaz biter.

Kade-i Ahire Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Secde Nedir? ve Nasıl Yapılır

Secde Nedir? ve Nasıl Yapılır

Haccın Farzları Nelerdir?

Haccın Farzları Nelerdir?

Rüku Nedir? ve Nasıl Yapılır

Rüku Nedir? ve Nasıl Yapılır

Kade-i Ahire Nedir?

Kade-i Ahire Nedir?

İlginizi Çekebilir

İmanın Şartları

İmanın Şartları

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Teyemmünün Farzları Nelerdir?

Teyemmünün Farzları Nelerdir?

Gusül Abdestinin Farzları

Gusül Abdestinin Farzları

Kelime-i Tevhit Özellikleri ve Okunuşu

Kelime-i Tevhit Özellikleri ve Okunuşu

Kıyam Nedir? ve Nasıl Yapılır

Kıyam Nedir? ve Nasıl Yapılır

İftitah Tekbiri Nasıl Alınır

İftitah Tekbiri Nasıl Alınır