Namazın Farzları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Namazın Farzları Nelerdir?

Namazın farzları; namaz kılabilmek için mutlaka yapılması gereken şeylerdir. Namazın farzları tam olarak yerine getirildiği takdirde kılınan namaz kabul olmaz. Genel olarak namazın farzlarını inceleyecek olursak; namazın farzlarının toplam 12 tane olduğunu görürüz. Bunların 6'sı içinden, 6'sı ise dışından farzlar olarak adlandırılır.

Namazın içindeki farzlar

1. İftitah tekbiri: Namaza başlarken mutlaka tekbir getirilmelidir. Bu tekbir de "Allah-u Ekber" şeklinde olmalıdır. "Allah büyüktür" anlamına gelir. Başka türlü getirilen tekbirler kelime anlamı olarak aynı olsa bile kabul olmaz.

2. Kıyam: Namazda eller göbek hizasında bağlanmak suretiyle ayakta durulan kısımdır. Burada kılınan rekâta göre Fatiha Suresi'nin yanında Subhaneke ve ikinci bir sure de okunabilir. Kıyamda duramayacak kadar yaşlı veya hasta olanlar için ise oturarak veya yatakta namaz kılabilme imkânı vardır. Bu durumda da namazın farzları yerine getirilmiş sayılır.

3. Kıraat: Kıyam farzında bahsedildiği gibi namaz sırasında Kuran'dan sureler okunmasıdır. İlk rekâtta Subhaneke duası, Fatiha ve ikinci bir sure; diğer rekâtlarda ise sayısına bağlı olarak Fatiha Suresi ve ikinci sure veya sadece Fatiha Suresi okunur. Namaz sırasında bu surelerin okunması farzdır. Aksi takdirde namazın farzları tam olarak yerine getirilmemiş olur.

4. Rüku: Kıyam ve kıraat kısmından sonra eller dizlerin üzerine konarak hafifçe öne eğilmek suretiyle yapılan kısımdır. Bu kısımda tercihe bağlı olarak 3-5 veya 7 defa "Subhane rabbiyel azim" denir. Sonrasında ise "Semi Allahü limen hamide. " denilerek rükudan kalkılır. Namaz kılarken rükûa gidilmesi farzdır.

5. Secde: Rükudan kalktıktan sonra yere kapanarak yapılan kısımdır. Secdede de aynı rükuda olduğu gibi tercihen 3-5 veya 7 defa "Subhane rabbiyel ala" denir. Her rekâtta iki secde yapılır. Sonrasında ise bir sonraki rekât için kıyama durulur veya kade-i ahireye geçilir.

6. Kade-i Ahire: Kelime anlamı olarak "son oturuş" denilebilir. Kılınan farzın, sünnetin veya vacibin son rekâtında oturularak Ettehiyyatü, Allahümme salli ve barik, son olarak da Rabbena duaları okunur ve iki tarafa selam verilerek rekât bitirilir. Namazın farzlarının tam olarak yerine getirilmesi için son oturuş kısmı da farzdır.

Namazın dışındaki farzlar

1. Hadesten Taharet: Genel olarak vücudun namaz kılabilecek duruma getirilmesi için temizlenmesi anlamına gelir. Abdestsiz olan mutlaka abdest almalıdır. Cünüp veya başka bir sebepten gusül abdesti alması gereken ise öncesinde gusül abdesti almalıdır.

2. Necasetten Taharet: bu farz da namaz kılınacak yerin temiz olması anlamına gelir. Yani; kıyafetlerimiz, namaza duracağımız yer ve etrafı, vb. Çevresel etkenler namaz kılınabilecek şekilde temiz olmalıdır. Bu iki temizlik şartı yerine getirilmedikçe namazın farzları tam olarak uygulanmış olmayacaktır.

3. Setr-i Avret: Namaz kılmaya başlamadan önce avret yerleri örtülmelidir. Avret yeri, başkalarının görmesi haram olan bölgeler anlamına gelir, yani edep yerleridir. Avret yerleri erkeklerde diz kapağının altından karna kadar, kadınlarda ise el, yüz ve ayaklar hariç tüm vücuttur.

4. İstikbal-i Kıble: Namaz kılmaya başlarken mutlaka kıbleye dönerek namaza durulmalıdır. Başka bir yöne doğru dönülürse namazın farzları tam olarak yerine getirilmiş olmayacak, kılınan namaz kabul edilmeyecektir.

5. Vakit: Her namaz vaktinde kılınmalıdır. Örneğin; öğle namazı öğle ezanı okunduğu vakitten itibaren ikindi ezanı okununcaya kadar geçe süre içinde kılınmalıdır. Aksi halde o namazın kazası kılınması gerekir.

6. Niyet: Namaza başlamadan önce mutlaka niyet edilmelidir. Örneğin; "Niyet ettim Allah rızası için sabah namazının farzını kılmaya" diye niyet edilir ve sonrasında tekbir getirilerek namaza başlanır. Niyet şartında asıl önemli olan kısım, bu niyetin tamamen içten bir şekilde yapılmasıdır. Zoraki, aldatmak için, vs. Amaçlı edilen niyetlerle namazın farzları tam olarak yerine getirilmiş olmayacaktır.

Namazın Farzları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Secde Nedir? ve Nasıl Yapılır

Secde Nedir? ve Nasıl Yapılır

İftitah Tekbiri Nasıl Alınır

İftitah Tekbiri Nasıl Alınır

Editörün Seçtiği

İlginizi Çekebilir

İmanın Şartları

İmanın Şartları

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kıraat Nedir? ve Nasıl Yapılır

Kıraat Nedir? ve Nasıl Yapılır

Oruç Tutmak Oruç Tutmanın Faydaları Nelerdir?

Oruç Tutmak Oruç Tutmanın Faydaları Nelerdir?

Necasetten Taharet Nasıl Yapılır?

Necasetten Taharet Nasıl Yapılır?

Abdestin Farzları

Abdestin Farzları

Haccın Farzları Nelerdir?

Haccın Farzları Nelerdir?